21. 9. - 25. 9. 2020

Pondělí                                                                                alergeny

Vánočka, máslo, horká čokoláda, zelenina, banán 1, 3, 7
Polévka italská      Kaše hrachová s cibulkou, chléb domaslavický, mošt, tyčinka ovocná 1, 3, 7
Houska, sýr tavený, mléko 1, 3, 7

Veka, pomazánka mrkvová, mléko, zelenina, jablko 1, 3, 7
Polévka drožďová       Nudličky vepřové, mrkev na másle, kaše bramborová, džus 1, 7, 9
Chléb sedlácký, rama, vejce, čaj černý rybíz 1, 3, 7

Chléb venkovský, pomazánka tunáková, káva, zelenina, bluma 1, 3, 7, 4
Polévka brokolicová      Hovězí maso s kukuřicí, rýže dušená, okurek kyselý, tykvík 1, 7
Croissant, koktejl 1, 3, 7

Rohlík, pomazánka sýrová s jogurtem, vitacao, zelenina, hruška 1, 3, 7
Polévka zeleninová s kapáním      Karbanátek přírodní, brambory, salát zelný 1, 3, 7, 9
Rohlík sojacereální, máslo pomazánkové, zelenina, čaj lesní směs 1, 3, 7

Bochánek slunečnicová, pomazánka masová, káva, jablko 1, 3, 7
Polévka fazolová      Kuřecí na smetaně, těstoviny semolinové, nápoj ovocný 1, 7
Jogurt ovocný, čaj hruškový 7

Neodhlášený oběd (první den nepřítomnosti) se vydává do vlastních čistých nádob v době od 11,30 do 11,45 hod.
Následující neodhlášené obědy propadají.

Seznam potravinových alergenů
1 Obiloviny obsahující lepek a výrobky z nich
2 Korýši a výrobky z nich
3 Vejce a výrobky z nich
4 Ryby a výrobky z nich
5 Podzemnice olejná (arašídy) a výrobky z nich
6 Sójové boby (sója) a výrobky z nich
7 Mléko a výrobky z něj
8 Skořápkové plody a výrobky z nich
9 Celer a výrobky z něj
10 Hořčice a výrobky z ní
11 Sezamová semena (sezam) a výrobky z nich
12 Oxid siřičitý a siřičitany
13 Vlčí bob (LUPINA) a výrobky z něj
14 Měkkýši a výrobky z nich

Alergeny v potravinách
Alergen – jedná se o látku, která je pro organizmus cizí a může vyvolat alergickou reakci. Alergeny jsou samy o sobě neškodné látky, které způsobují potíže citlivým jedincům se sklonem k alergii. Pro osoby, které nemají sklony k alergii, jsou tyto látky neškodné a žádnou reakci nevyvolávají
Alergická reakce: zpravidla 1 hodinu po požití.
Projevy alergické reakce:
Kýchání, svědění, kopřivka, otoky, nadýmání, dýchací potíže, svědění rtů a úst, nevolnost, křeče, průjmy–to je výčet relativně mírné reakci, může ale vyústit výjimečně k anafylaktickému šoku. Většinou zanikají v souladu a narůstajícími roky.
Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou.

Jednou z hlavních zásad naší mateřské školy je utváření správných stravovacích návyků našich dětí, s důrazem na pochopení základů zdravé výživy a správného pitného režimu.
Stravování dětí má na starosti vedoucí ŠJ a dvě kuchařky.
Pro děti je zajištěna strava dle zásad zdravé výživy, plnohodnotná a vyvážená. Je zachována vhodná stavba jídelníčku dle tzv. spotřebního koše. Jídelníček je rozmanitý a pestrý, je dodržována zdravá technologie přípravy pokrmů a nápojů. Děti mají stále k dispozici ve třídě dostatek tekutin – pitný režim a čerstvé zeleniny ve formě zeleninových mís. Denně je podáváno ovoce.

Stravování se řídí
• platnými směrnicemi
• jídelníček je vyvěšen na nástěnce u hlavního vchodu
• jídlo se v naší MŠ podává 3x denně – dopolední svačina, oběd, odpolední svačina
• dodržujeme vhodné intervaly mezi jídly
• k jídlu přistupujeme s úctou
• o tom, co jíme, s dětmi mluvíme

Děti nikdy nenutíme do jídla, ale snažíme se, aby vše ochutnaly a naučily se tak zdravému stravování.